پنج شنبه, 24 آبان 1397 18:35

شناخت صنعت گردشگری (قسمت چهارم)

نوشته شده توسط
امتیاز شما
(0 رای‌ها)
tourism part4 tourism part4 tourism part4

واژه‌شناسی مسافر در گردشگری بین‌المللی

برای بررسی تعریف گردشگری، بررسی مفهوم مسافر مقدم است. مسافر به هر کسی تلقی می‌شود که بین دو کشور یا مقصد در یک کشور سفر می‌کند.

 

تمامی انواع مسافرت در ادبیات گردشگری تحت عنوان بازدیدکنندگان شناخته می‌شوند، اصطلاحی که پایه و اساس آمار و ارقام گردشگری است. افرادی که برای دوره‌ای کمتر از یک سال به کشوری غیر از کشور محل سکونت خود و برای هدفی غیر از کسب درآمد سفر می‌کنند بازدیدکنندگان بین‌المللی و کسانی که به مقصدی در کشور خودشان (که محیط متعارف آن‌هاست) به مدت کمتر از یک سال سفر می‌کنند بازدیدکنندگان داخلی هستند.

این بازدیدکنندگان به دسته‌های دیگر نیز تقسیم می‌شوند:

بازدیدکنندگان یک روزه: بازدیدکنندگانی که شب را در اقامتگاه‌های عمومی یا خصوصی مورد بازدید نمی‌گذرانند؛ برای مثال مسافران کشتی‌های تفریحی که چهار ساعت را در بندر می‌گذرانند یا بازدیدکنندگانی که از یک جاذبه در یک روز بازدید می‌کنند.

گردشگران: بازدیدکنندگانی که دست کم یک شب را در یک کشور سپری می‌کنند، برای مثال بازدیدکنندگانی که تعطیلات دو هفته‌ای را در کشوری خاص سپری می‌کنند.

در کل گردشگران اهداف بسیاری از مسافرت خود دارند؛ مثلا گذراندن اوقات فراغت، کسب و کار و اهدافی هم‌چون دیدن دوستان و خویشاوندان و تمدد اعصاب و عبور و مرور  (ترانزیت)

گلدنر، چارلز.آر ؛ ریچی، جی.آر (۱۳۹۲)؛ شناخت صنعت گردشگری اصول، رویه‌ها و رویکردها؛ انتشارات مهکامه ۱۳۹۲؛ صص ۲۵

خواندن 296 دفعه
shahrzad MirzaAbedini

شهرزاد میرزا عابدینی

کارشناس ارشد برنامه ریزی و مدیریت جغرافیای گردشگری