سه شنبه, 21 خرداد 1392 20:14

فهرست اقتصادهای رقابتی سفر و گردشگری در سال 2013؛ در میان 11 کشور منطقه، ایران دهم شد

نوشته شده توسط خبرگزاری میراث فرهنگی
امتیاز شما
(3 رای‌ها)

صنعت گردشگری و سفر ایران در میان 11 مقصد گردشگری منطقه خاورمیانه در فهرست اقتصاد رقابتی سفرو گردشگری در سال 2013، رتبه 10 را بدست آورد. طبق این جدول ایران درمیان تمام کشورهای منطقه از مصر نیز که در رتبه 85 جهانی است، پایینتر است و تنها بر کویت پیشی دارد.

این گزارش دوسالانه شامل تجزیه و تحلیل طبقه بندی ایندکس رقابت در صنعت سفر وگردشگری است که براساس محاسبه فاکتورها و سیاست‌گزاری‌ها در اموری چون مقررات و قوانین سیاسی، محیط‌زیست و طبیعت پایدار، توسعه زیرساختهای گردشگری، برخورداری از ذخایر طبیعی و فرهنگی ودیگر معیارهاست.

طبق این جدول ایران از نظرشاخصهای رقابتی در زمینه مقررات وقوانین و سیاستگزاریها در ردیف 124 ، از نظر پایداری محیط‌زیست رتبه 101، از نظر امنیت و سلامت گردشگری رتبه 106 ،از نظر بهداشت و سلامت رتبه 79 ،از نظر اولویت بخش سفرو گردشگری رتبه 130 ،از نظر حمل ونقل هوایی رتبه 102 ، از نظر حمل و نقل زمینی رتبه 76 ، از نظر زیرساخت‌های توریستی رتبه 133 ، از نظر زیرساخت و فناوریهای نوین ارتباطی رتبه 93 ، از نظر قیمت رقابتی در صنعت سفر و گردشگری رتبه 1 و از نظر شاخص ذخایر نیروی انسانی رتبه 87 و در زمینه اولویت و علاقمندی به سفرو گردشگری رتبه 128 و در زمینه شاخص‌های مرتبط با ذخایر طبیعی رتبه 74 و در شاخصهای مرتبط با ذخایر فرهنگی رتبه 45 جهانی را داراست.

طبق همین گزارش در منطقه خاورمیانه کشورهای امارات متحد عربی، قطرو بحرین بالاترین رتبه را بدست آوردهاند. کشورهای عمان،اردن،سعودی، لبنان، مراکش، مصر دردریفهای بعدی جدول خاورمیانه جای دارند. ایران پس از مصر و قبل از کویت در پایینترین رتبه جدول جای گرفته‌اند

کشور امارات متحده عربی در سطح جهانی درردیف 50 کشور برتر است که رتبه 28 را آورده و ازا ین نظر بر ترکیه نیز برتری دارد. کشور قطر نیز که رتبه دوم را در منطقه خلیج فارس بدست آورده، در ردیف 41 جدول جهان قرار دارد. عربستان سعودی در ردیف 62 جهان است.

کشور بحرین نسبت به دو سال قبل 15 رتبه تنزل داشته است. کشور مصر نیز با رتبه 85 به رغم ده درجه تنزل نسبت به دو سال پیش، همچنان در رتبه بندی رقابتی گردشگری و سفر بر ایران برتری دارد. به جز کویت سایر کشورهای عمدتاً عرب منطقه از نظر معیارهای مورد نظر در تعیین این جدول، بر ایران برتری دارند.

کشور کویت در رتبه 101 از 149 کشور جهان است که در منطقه تنها کشوری است که جایگاه آن از ایران پایین‌تراست. کشور کویت در سال 2011 در رتبه 95 بود اما به دلیل بروز ناآرامیهای سیاسی جاری دراین کشور، شش درجه تنزل کرده است.

این گزارش که هر دوسال یک بار منتشر میشود، ضمن معرفی کشورهای مختلف ورتبه بندی آن‌ها، به بررسی توان بالقوه صنعت سفر و گردشگری در رشد و انعطاف اقتصادی و نقش آن در ایجاد اشتغال می‌پردازد. و از د یگر سو فاکتورهایی که می‌تواند سبب ادامه یا توقف یا کندی روند رشد شود درهر کشور مشخص و رتبه‌بندی می‌کند.

سوئیس که درسال 2011 نیز رتبه نخست جهانی را بدست آورده بود، درمیان جدول 50 کشور برتر اقتصادهای رقابتی درصنعت گردشگری و سفر با کسب رتبه نخست همچنان در صدر جدول جهان است.

صنعت گردشگری و سفر در کشورهای آلمان، استرالیا و اسپانیا درردیفهای بعدی و سپس بریتانیا، امریکا، فرانسه، کانادا، سوئد، سنگاپور، نیوزیلند، هلند، ژاپن و هنگ کنگ نیز به ترتیب در ردیف های بعدی جدول رقابتی سفر و گردشگری جهان جای دارند.

گردشگری ترکیه نیز با 4 رتبه رشد در جدول 140 کشور برتر جهان، به رتبه 46 رسید.

منبع:خبرگزاری میراث فرهنگی

 

 

خواندن 2613 دفعه آخرین ویرایش در جمعه, 22 شهریور 1392 19:37