شنبه, 21 ارديبهشت 1392 16:18

آمار جهانگردى داخلى

نوشته شده توسط vista
امتیاز بدین چقدر از این عکس خوشتون اومد
(2 رای‌ها)

مسافرت‌هایى که در محدودهٔ جغرافیایى یک کشور صورت مى‌گیرد جهانگردى داخلى نامیده مى‌شود. آمارگیرى از مسافرت‌هاى داخلى به دو لحاظ اهمیت دارد: نخست آگاهى از حجم، ارزش، مشخصات و علاقه به جهانگردى نزد مردم، و دوم کسب اطلاعات در مورد یک نقطهٔ ویژه واقع در قلمرو یک کشور.

دفاتر ثبت اسامى مسافران در مهمانسراها و مکان‌هاى پذیرایى معمولى‌ترین و قدیمى‌ترین منبع به‌دست آوردن اطلاعات دربارهٔ مسافران داخلى است. در هر جا که این مؤسسات گسترش ‌یافته باشند، بسیارى از اطلاعات را مى‌توان از طریق آنها تهیه کرد؛ در هر موردى که اطلاعات مربوط به یک مقصد خاص موردنظر باشد، اطلاعات موجود در یک مهمانسرا یا مؤسسهٔ مشابه واقع در همان محل را مى‌توان جمع‌آورى نمود و چنانچه منظور تهیهٔ آمارى جامع براى سراسر کشور باشد، از کلیهٔ مجتمع‌‌هاى جهانگردى واقع در کشور اطلاعات را به‌دست مى‌آورند و با هم جمع مى‌کنند. اما نمى‌توان به این دفاتر نیز چندان اعتماد کرد، زیرا هرکدام از انها داراى تسهیلات و امکانات ویژه‌اى هستند و هیچ‌کدام از مهمانسراها، کاروان‌ها و اردوگاه‌هاى تعطیلاتی، از نظر وسایل و تسهیلات جهانگردی، یکسان نیستند. بنابراین، هر کدام از آنها بخشى از رفت‌وآمد جهانگردى و نوعى از مسافرت‌ها و مسافران را ثبت مى‌کنند.

وانگهی، اطلاعات آنها دربارهٔ جریان جهانگردى و علایق و رفتار جهانگردان چندان کافى نیست. بنابر آنچه گفته شد، هرکدام از مؤسسات پذیرایى مزبور فقط مى‌توانند قسمتى از اطلاعات مورد نیاز را ارائه دهند و این اطلاعات را مى‌توان با آگاهى‌هاى حاصل از سایر منابع ترکیب نمود. ولى بهترین و دقیق‌ترین اطلاعات، اطلاعاتى است که به طریق مستقیم یعنى از خود جهانگردان به‌دست مى‌آید.

براى آمارگیرى در جهانگردى داخلى دو شیوهٔ اصلى مورد استفاده است:
1
)بررسى تعطیلات ملى کشور
2)بررسى آمارى در مقصد جهانگردی
.

http://vista.ir

خواندن 2400 دفعه آخرین ویرایش در جمعه, 22 شهریور 1392 20:01
0
0
0
s2smodern