شنبه, 21 ارديبهشت 1392 15:44

گزارش رقابت‌پذیری گردشگری در سال 2011

نوشته شده توسط دنیای اقتصاد
امتیاز بدین چقدر از این عکس خوشتون اومد
(1 رای)

گزارش رقابت‌پذیری سفر و توریسم در سال 2011 (The Travel and Tourism Competitveness Report) که از سوی مجمع جهانی اقتصاد منتشر شده است، نشان می‌دهد که رتبه ایران از نظر شاخص رقابت‌پذیری در میان 139 کشور جهان 114 است.

در این گزارش سوئیس، آلمان و فرانسه به عنوان سه مقصد پرجاذبه برای گردشگران جهانی در صدر فهرست رقابت‌پذیری قرار دارند. نام کشورهای هندوراس، اتریش، سوئد، انگلستان، آمریکا، کانادا، اسپانیا و سنگاپور نیز در رده‌های بعدی این فهرست، دیده می‌شود که در کنار سه کشور مذکور ده نقطه برتر جهان را از نظر جذابیت‌های گردشگری تشکیل می‌دهند.
در این گزارش 14 شاخص رقابت‌پذیری در زمینه رویه‌ها و مقررات سیاسی، پایداری محیطی، سلامت و امنیت، بهداشت و درمان، خصوصی‌سازی صنعت توریسم، زیر ساخت‌های حمل‌ونقل هوایی، زیر ساخت‌های حمل‌ونقل زمینی، زیر ساخت‌های توریسم ( هتل، بانکداری، تسهیل ویزا و..) فناوری ارتباطات و اطلاعات، قیمت‌ها ( قیمت بلیت، قیمت سوخت، قیمت هتل و...) منابع انسانی، وابستگی به توریسم و سفر، منابع طبیعی و منابع فرهنگی مورد بررسی و واکاوی قرار گرفته که نهایتاً منجر به رتبه‌بندی کشورها شده است. نکته قابل توجه این است که در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا، امارات متحده عربی در جایگاه نخست و لیبی در آخر فهرست رقابت‌پذیری منطقه‌ای قرار دارند.
رتبه عربستان نیز 62 عنوان شده است. نام کشورمان نیز یک رتبه بالاتر از لیبی و پس از الجزایر دیده می‌شود.در این گزارش رتبه کشورهای ترکیه، گرجستان، آذربایجان، ارمنستان و تاجیکستان به ترتیب 50، 73، 83، 90 و 118 آمده است. یادآور می‌شود که براساس گزارش سازمان جهانی توریسم، در سال 2010 درآمد چهار مقصد اصلی گردشگری در جهان؛ یعنی فرانسه، آمریکا، چین و اسپانیا به ترتیب، 95/78، 88/60، 98/55 و 53 میلیارد دلار برآورد شده است.
همچنین بر اساس ارزیابی‌های این سازمان، ایران در شمار 10 کشور برتر جهان از نظر جذابیت‌های گردشگری قرار دارد.
از سوی دیگر حامد روحانی، مدیر مركز تحقیقات و بررسی‌های اقتصادی در اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران با بیان اینکه ضریب نفوذ شركت‌های خارجی در ایران كه با خود گردشگر، مدیریت و سرمایه می‌آورند پایین‌ترین در جهان است، می‌گوید که در نظرسنجی اخیر مركز تحقیقات اتاق بازرگانی از فعالان اقتصادی كشور، بیش از 80 درصد پاسخ‌دهندگان معتقد بودند این صنعت قابلیت بالایی برای درآمدزایی و اشتغال‌آفرینی در ایران دارد.
به گفته وی، آمار منتشر شده از سوی شورای سفر و گردشگری وابسته به سازمان ملل نیز برآورد كرده در ایران اشتغال یك میلیون و ششصد هزار نفر در سال 2010 به نوعی به این صنعت وابسته بوده است.
با این وجود بیش از 75درصد از فعالان بخش خصوصی كشور معتقدند توجه دولتمردان به گردشگری در ایران كم است و بیش از85 درصد از آنان معتقدند ضعف جدی اطلاع‌رسانی در عرصه ملی و بین‌المللی در این خصوص وجود دارد.

منبع: دنیای اقتصاد

 

خواندن 8842 دفعه آخرین ویرایش در جمعه, 22 شهریور 1392 20:25
0
0
0
s2smodern
مقاله ی بعدی: آمار جهانگردى بین‌المللى مقاله ی قبلی: آمار گردشگری