شنبه, 21 ارديبهشت 1392 12:16

جایگاه کودکان درصنعت هتلداری و گردشگری

نوشته شده توسط tourism-children.blogfa
امتیاز بدین چقدر از این عکس خوشتون اومد
(1 رای)

 

هتلداری صنعتی است که بدون هیچ واسطه‌ای با تمامی اعضا یک خانواده در کنار یکدیگر ارتباط پیدا می‌کند.
این صنعت به عنوان یکی از صنایع بزرگ در جهان امروز، طیف وسیعی از مخاطبان را شامل می‌شود.
در دنیای امروز، که هتل‌ها روز به روز در حال توسعه و همگون شدن با نیازهای انسانی هستند، راهی جز تخصصی‌تر شدن در ارایه امکانات ندارد. بخشی از این تخصص‌گرایی، به این معنا است که بتواند در ارایه امکانات به تمامی مخاطبان خود، متفاوت عمل کند.


ارایه امکانات در مجموعه اعضای یک خانواده نیز باید با تفاوت‌هایی همراه باشد. تفاوت‌هایی که به طور معمول لحاظ نمی‌شوند، اما اگر در نظر گرفته‌شوند، بازاریابی در هتل را به سمت مشتری‌های خاص سوق خواهند داد.
کودکان در جمع خانواده مشتری‌های خاص هتل‌های امروزند. مجموعه‌ای از گردشگران که البته به اتفاق پدران و مادران خود، وارد هتل می‌شوند اما نیازها و خواسته‌های متفاوت آنها در سایه نیازها و خواسته‌های بزرگترها رنگ می‌بازد و به ناچار تسلیم خدماتی می‌شوند که دست‌اندرکاران هتل برای بزرگترها تعریف کرده‌اند.
کودکان با توجه به روحیه خاص خود مبنی بر کنجکاوی، شگفتی در درک تجربه‌های تازه و البته بی‌قراری و دلزدگی زود هنگام از هر چیز که به بزرگتر‌ها تعلق دارد و برای نیازهای آنها تدارک دیده شده است، نیازمند خدمات ویژه‌ای هستند.
وجود امکانات مناسب برای کودکان در مجموعه یک هتل می‌تواند فرصت بهتری را برای بزرگترها فراهم کند تا به راحتی به فعالیت‌های مرتبط با سفر خود بپردازند. از طرفی وجود امکانات تخصصی کودکان می‌تواند بر میزان زمان اقامت در یک هتل نیز تاثیرگذار باشد و این زمان را برای بزرگترها افزایش دهد که فواید آن به طور مستقیم با مجموعه هتل مرتبط است.
امکاناتی را که کودکان در هتل به آنها نیاز دارند، می‌توان به گروه‌های مختلفی تقسیم کرد: امکانات مرتبط با زمان استراحت مسافران در اتاق که می‌تواند، شامل کتاب قصه، اسباب‌بازی‌های پیشنهادی، کتاب‌های آموزشی، ارایه سرویس‌های خاص در اتاق برای کودکان و ارایه وسایل و لوازم مصرفی مورد نیاز در اندازه‌های متناسب با سن کودکان باشد که یا به صورت امانت و یا به شکل تبلیغاتی در هماهنگی با موسسات تولیدی در اختیار کودک قرار بگیرد.
امکانات دیگری نیز در فضای خارج از اتاق، در لابی، رستوران، و ... قابل تعریف است. وجود اتاق اسباب‌بازی و اتاق فیلم برای کودکان که کودک بتواند زمان خاصی را در آن به بازی و تفریح بپردازد فرصت مناسبی را برای بزرگترها فراهم می‌کند که یا به امور مربوط به خود بپردازند و یا از سایر امکانات هتل استفاده کنند.
در رستوران نیز وضع بر همین قرار است. ارایه سرویس‌های خدماتی خاص کودکان، وسایل و لوازم متناسب با کودک، استفاده از ظروف رنگی متفاوت، دستمال‌های عروسکی، منوی پیشنهادی خاص کودکان، ارایه پیش غذای خاص برای کودکان که در بدو ورود به رستوران هتل، او را سرگرم کند و زمان انتظار را هرچه بیشتر برای او کوتاه کند و از بی‌قراری‌های احتمالی او بکاهد، هدیه بسته‌های کوچک شیرینی یا شکلات و همچنین تزیین غذای کودک به شکلی متفاوت که البته به صورت مجزا از غذای بزرگترها و در زمانی سریعتر برای کودک سرو شود، می‌تواند خاطرات دلچسبی را برای بزرگترها به همراه داشته باشد و امکان بازگشت دوباره آنها را در سفرهای بعدی به هتل فراهم کند.
نگاهی گذرا به مجموعه هتل‌های کشور به خصوص آنها که خدمات اختصاصی ارایه می‌دهند و آبروی صنعت هتلداری کشور به فعالیت‌ها و نوآوری‌های آنها وابسته است، نشان می‌دهد که تقریباً ارایه خدمات مسافرتی و گردشگری برای کودکان چندان قابل توجه نیست و اگر هم باشد، آنقدر نیست که بتواند به عنوان شاخصی در ارزیابی فعالیت های هتل قرار بگیرد.
ارایه خدمات برای کودکان فرصت بسیار مناسبی برای ارتقا در صنعت هتلداری است به گونه‌ای که می تواند خدمات یک هتل را از سایر هتل‌ها مجزا کند، اگرچه پیش از هر چیز باید باور داشته باشیم که دنیای کودکان، نیاز به نگاهی تخصصی دارد.
در کشور ما که تقریباً به این امر پرداخته نشده است می‌توان با برنامه‌ریزی درست، فرصت‌های مناسبی در کمک به توسعه صنعت هتلداری و ارتقا کیفی آن فراهم کرد.
در کشورهایی که صنعت هتلداری پیشرفته‌ای دارند ارایه خدمات به کودکان اگرچه سلیقه‌ای است اما در سطح کلان از اصولی زیربنایی برای شناخت دنیای آنان و ارایه سرویس بر اساس این دنیای متفاوت برخوردار است و بیشتر خدمات در ارایه خدمات ورزشی _ تفریحی مانند زمین بازی یا استخر و... خلاصه نمی‌شود.
به هر حال جمعیت قابل توجهی از مجموعه گردشگرانی که در یک هتل اقامت می‌کنند، کودکانی هستند که نمی‌توان آنها را نادیده گرفت

به نقل از: http://www.tourism-children.blogfa.com/http://mirjalilismj.blogfa.com/

 


عکس های موجود در گالری تصاویر مجموعه ای از عکسهای هتلهای موجود در جزیره ی کیش می باشند

 

 

خواندن 3241 دفعه آخرین ویرایش در جمعه, 22 شهریور 1392 22:27
0
0
0
s2smodern