شنبه, 21 ارديبهشت 1392 08:49

توریسم ورزشی

نوشته شده توسط سید حسینی
امتیاز بدین چقدر از این عکس خوشتون اومد
(4 رای‌ها)

در کشورهای صنعتی و همچنین در بسیاری از کشورهای در حال توسعه به هنگام طراحی و تدوین برنامه‌ها و سیاست‌های کلان به صنعت توریسم به عنوان ابزاری مؤثر در ادامه روند توسعه توجه خاصی مبذول می‌شود . مسئله توریسم ورزشی به حدی مهم است که کمیته بین المللی المپیک(ICO ) و سازمان جهانی جهانگردی ، کنفرانس‌های بین المللی را برای تجزیه و تحلیل مسائل مربوط به توریسم ورزشی در خلال بازیهای المپیک برگزار و در جهت اخذ تفاهم‌نامه مشترک بین دو سازمان تلاش می‌کنند .

زیرا اهمیت آن به حدی است که اخیراً سند همکاری متقابل نیز بین کمیته ملی المپیک ایران و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در راستای توسعه پایدار گردشگری ورزشی منعقد شده است و البته کمیسیونی در کمیته ملی المپیک ایران تشکیل شده که در این رابطه عمل می‌کند و حتی در بعضی از کشورهای جهان فعالیت‌های مربوط به توریسم و ورزش در قالب یک وزارتخانه ویژه به نام Sport Tourism امور مربوطه را برنامه ریزی و اجرا می کند . همچنین سازمان ملل از سال 2001 تاکنون سالهای جهانی برنامه خود را با عنوان سال جهانی توریسم ـ اکوتوریسم و سال ورزش نامگذاری و معرفی نموده است . حال با در نظر گرفتن مطالب عنوان شده فوق الذکر و با مطالعه و سیاست‌های عمومی ( کلان ) می‌توانیم بسیاری از موضوعات مهم را مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار دهیم . موضوعاتی که مورد علاقه و توجه بسیاری از گروه‌های بانوان می باشد . از بخش توریسم سازمان‌ها و دانشجویان جهانگردی گرفته تا آن دسته از پژوهشگرانی که در زمینه مربوطه و حتی به ظاهر غیر مربوط به جهانگردی تحقیق می کنند ( اقتصاد ، جغرافیا ، تاریخ ، جامعه شناسی و ... ) این موضوعات مهم عبارتند از :
- طبیعت سیاسی فرآیند سیاستگذاری توریسم
ـ مشارکت مردم در برنامه ریزی و سیاستگذاری توریسم
ـ منابع قدرت در سیاستگذاری توریسم
ـ شیوه و نوع انتخاب مدیران دولتی در محیط های سیاسی
ـ اثر بخشی سیاست های توریسم.

بنا بر عقیده کاسترز 1984 توریسم دانشی چند رشته ای است که اگر بدون انسجام تجزیه و تحلیل سیاسی دقیق توسعه و تکامل یابد قطعاً کامل نمی‌گردد. یکی از این رشته ها توریسم ورزشی و یا به بیانی دیگر گردشگری ورزشی است. موضوعی تلفیق شده از دو صنعت جذاب ورزش و گردشگری ، صنعتی که بسیاری از کشورهای دنیا سرمایه‌گذاری‌های کلان را برای توسعه آن انجام می‌دهند چرا که اثرات ورزش و جهانگردی بر اقتصاد کشورها تأثیر گذار است. بنابراین با وجود اختلاف ظاهری ورزش و گردشگری باید به قرابت بیش از پیش این دو مقوله به یکدیگر اذعان داشت زیرا با توجه به سه عنصر مهم توریسم یعنی جاذبه‌های فرهنگی، طبیعی و ورزشی که به عبارتی سه موتور توسعه پایدار محسوب می شوند رشد قابل توجه توریسم در 50 سال گذشته یکی از مهم‌ترین پدیده‌های اقتصادی و اجتماعی در قرن بیستم بوده‌است. از سوی دیگر فرار انسان‌ها از زندگی ماشینی و تمایل به انجام فعالیت‌های ورزشی و تفریحی در طبیعت بستر مناسبی را برای سرمایه‌گذاری در صنعت توریسم فراهم آورده زیرا بر اساس برآورد سازمان جهانی جهانگردی 12 میلیارد دلار درآمد حاصل از همین موضوع بوده‌است. بنابراین قرن 21 قرن برداشتن گام‌های طلایی در جهت حفاظت از طبیعت معنویت و سلامت می‌باشد و در این راستا جوامع انسانی و همچنین بانوان نقش بسیار سازنده‌ای به سوی آینده خواهند داشت .

اما توریسم ورزشی چیست و توریست ورزشی کیست ؟

مشارکت در حرکت‌های مختلف ورزشی فعال و یا غیرفعال و طریق سازماندهی عوامل اقتصادی ـ تجارتی از کشور مبدأ به کشور مقصد و سفرهای پیش‌آمده در این میان را توریسم ورزشی می‌نامند. توریست ورزشی شخصی است که توسط یک تور ورزشی از رشته ورزشی دلخواه به عنوان تماشاچی همانند بازیهای آسیایی ، جهانی ، بازیهای المپیک و یا بازیهای ویژه بانوان بازدید نمایند و یا تمایل دارد در رویدادهای ورزشی مشارکت نمایند . توریست‌های ورزشی می‌توانند بر اساس اهداف ورزشی به سه طبقه الف ـ ب ـ ج تقسیم شوند:
الف) مشارکت کنندگان در رویدادها (ورزشکاران)
ب) تماشاچیان ورزشی
ج) عاشقان ورزشی

ـ مشارکت کنندگان ورزشی: به آن دسته از اشخاص گفته می شود که هدف از سفر آنها مشارکت در رویدادهای ورزشی سازماندهی شده باشد (رقابتی یا غیررقابتی)
ـ تماشاچیان: آندسته از افرادی می باشند که هدف از سفر برای آنها حضور در رویدادهای ورزشی می باشد .
-عاشقان ورزشی: آندسته از اشخاص می باشند که هدف نخستین آنها از سفر شرکت در رویدادهای ورزشی است که خود تدارکات آن را مهیا ساخته‌اند. با توجه به منابع موجود در کشور می‌توان راه را برای توسعه این صنعت گشود و همچنین با توجه به رشد جمعیت در جهت غنی‌سازی اوقات فراغت بانوان و خانواده‌ها برنامه‌ریزی‌های بسیار انجام داد زیرا ایران با گستردگی خاک خود امتیازات طبیعی و ورزشی بی‌شماری دارد و قادر است در جهت جذب گردشگران ورزشی مطرح باشد. اما در این میان می توان از نقش مؤثر زنان در توسعه پایدار توریسم ورزشی یاد کرد زیرا از آنجایی که زنان می توانند رهبران و مدیران شایسته ای برای توسعه پایدار توریسم ورزشی به شمار آیند و با تکیه بر شعار ( بسوی آینده) با خلاقیت و نوآوری نقش سازنده‌ای برای آینده‌ای روشن ، برای جامعه زنان و با استفاده از منابع توریسم ایفا نمایند. زنان مسلمان می‌توانند از طریق بازی‌های اسلامی زنان با توجه به اهمیت ورزشی و توریست ورزشی فعالیت چشمگیر داشته‌باشند و با مشارکت و تعامل در توسعه این صنعت بکوشند و به طور کلی نقش زن در جهت توسعه توریسم ورزشی از طریق خانواده و به طبع آن در جامعه انکارناپذیر است. همچنین زنان مسلمان می‌توانند با استفاده از این صنعت ، میراث فرهنگی ورزشی طبیعی و هویت ملی خود را مستحکم نمایند و در جهت گسترش فرهنگ مردم محلی ، تعامل و همبستگی آنها مؤثر واقع شوند و به این ترتیب توریسم ورزشی می‌تواند معضلات ورود گردشگران خارجی را با بهره گیری از رهبران آگاه زنان مسلمان حل و فصل نمایند و عامل مهم در برگزاری جشنواره‌های صلح و دوستی و ایجاد روابط شایسته و مستحکم بین جوامع مسلمان و غیرمسلمان باشد و در کل می‌توان علاقه‌مندی ، پشتکار ، خلاقیت ، مدیریت ، برنامه‌ریزی زن مسلمان را عامل پیوند دو صنعت ورزش و توریسم در بین جوامع مسلمان دانست و حرکت به سوی آینده را تضمین کرد. در نهایت می توان به انجام و برگزاری تورهای ویژه طبیعت گردی در جهت شناسایی اقوام ملل ، فرهنگ‌ها و روش‌ها و سنت‌ها و تأکید بر توسعه ورزش بانوان و همچنین کنگره‌های علمی و جشنواره‌های متعدد در جهت توسعه این صنعت و با بهره‌گیری از استعدادهای زن مسلمان به صورت ملی و بین‌المللی پرداخت. از آنجایی‌که با ورود صنعت توریسم در عرصه ورزش بانوان به ویژه بانوان کشورهای اسلامی فرصت‌های شغلی متعدد و فضایی برای کشف استعدادهای بانوان بوجود خواهدآمد. لذا ایجاد تعامل و برقراری روابط ملی و بین‌المللی بین سازمان‌ها جهت دستیابی به اهداف آینده همسو با بازار جهانی این صنعت حائز اهمیت است و در نظر گرفتن آئین نامه اجرایی ویژه از ضروریات است .

به نقل از اساره

نوشته شده  توسط سید حسینی 

http://www.mirjalilismj.blogfa.com

 


عکس های موجود در گالری تصاویر مجموعه ای از عکس های پارک ها، بوستان ها و اماکن ورزشی موجود در شهر تهران هستند. پارکهایی چون آبشار، ساعی،نیاوران، پایدار، آب و آتش و....

 

 

 

خواندن 7532 دفعه آخرین ویرایش در جمعه, 22 شهریور 1392 22:37
0
0
0
s2smodern