جمعه, 20 ارديبهشت 1392 14:46

اکوتوریسم پایدار

نوشته شده توسط
امتیاز بدین چقدر از این عکس خوشتون اومد
(1 رای)

اکوتوریسم کوتاه شده کلمه ecological tourism می باشد که معادل فارسی آن طبیعت گردیست رشد چشمگیر صنعت جهانگردی در جهان و گسترش روز افزون فعالیت های وابسته به آن بویژه در بخش اکوتوریسم .اکوتوریسم گرایشی تازه است از صنعت جهانگردی.


چشم اندازها و مناظر زیبای طبیعت از کانون‏ها و جاذبه های توریست پذیر این نوع جهانگردی است. ایران با داشتن مناطق بکر و تنوع اقلیمی و حیات وحش و تنوع گیاهی، ‍مکانی بسیار مناسب است برای جهانگردان. ایران جزء 8 کشور است که تنوع اقلیمی خاص دارد این زیبایی های طبیعت است که انسان را به دامان خود می کشد. قدرت و عظمت غیرقابل پیش بینی طبیعت زیبا و حیرت انگیز و جلوه ایی از قدرت و جلال خداوندی است طبیعت قدرت مهار ناشده ای دارد و مورد الهام شاعران و تمام انسان هاست. صفا و زیبایی طبیعت راهی است برای شناختن خود و مفهوم وجود، ارزش اصلی طبیعت در زیبا شناختی است.

منابع حیات وحش در زمره‏ی منابع تجدید شونده است حیات وحش نیز مثل تمام منابع زیست شناختی بسیار آسیب پذیر است، اما می توان با یک برنامه ریزی اساسی از آن به نحو شایسته ای استفاده کرد،
توریست جذب کرد و اقتصاد را رونق بخشید.
منابع مالی عظیمی که جهانگردان صرف تماشای پوشش های انبوه گیاهی و حیات وحش می کنند تأثیر بسیاری بر اقتصاد و فرهنگ دارد.
اکوتوریسم جنبه های مثبت و منفی بر روی محیط زیست و منابع طبیعی دارد جنبه مثبت برای اقتصاد و لذت بردن است و جنبه منفی به جا گذاشتن زباله ها، پس مانده ها، امکانات بهداشتی که وارد مکان های بکر می کنیم.
فعالیت های اکوتوریستی در پارک های ملی هر منطقه حفاظت شده سرچشمه مالی برای خودگردانی این مناطق می تواند باشد وقتی بالاتر از آن حفاظت آن مناطق باشد.
که نیاز به پیاده کردن شیوه خاص مدیریتی دارد.

اکوتوریسم:
یکی از گامهای اساسی در جهت ارتقاء توسعه هر کشوری استفاده بهینه از کلیه امکانات و منابع آن با مدیریت علمی و استفاده از پژوهشهای صاحبنظران است. اگرچه منابع نفتی و معدنی و چند قلم از کالاهای محدود صادراتی در گذشته و حال جوابگوی نیازهای ما بوده ولی بهرحال این منابع روزی به پایان خواهد رسید و ضرورت دارد که برای ارزآوری و درآمد اقتصادی به بخش های دیگر تولید توجه داشت یکی از این بخش ها با تنوعی اقلیمی ایران و وجود گیاهان و جانوران منحصر بفرد، می تواند صنعت اکوتوریسم باشد. ایران جزء 8 کشور ژنی دنیا از نظر تنوعی گونه های گیاهان بوده و از 11 اقلیم از 13 اقلیم دنیا برخوردار است و عملاً از امکانات بالقوه و بالفعل خوبی در جذب جهانگردان برخوردار می باشد لذا لازم است مسئولین امر در مدیریت اکوتوریسم تجدیدنظر نمایند چون با روند رو به رشد جمعیت و کاهش منابع نفتی صنعت اکوتوریسم در ایران نه تنها یک نیاز بلکه یک الزام برای رشد و توسعه جامعه و کشور است به سال 2000 یونسکو ایران را در مقام هفتم ذخیره گاههای زیست کره زمین اعلام نموده و اصلی ترین زیستگاهها را
1)زیستگاههای کوهستانی و در بر گیرنده گونه های پلنگ
2)زیستگاههای جنگلی زاگرس با درختان بلوط و سنجاب ها
3)زیستگاههای بیشه زارها و جنگل های گرمسیری خوزستان با گیاهان پِده، گز و گونه های گوزنی زرد ایرانی، رودک عسل خوار
4)زیستگاه بیابانی با گیاهان تاغ و گونه روباه و گربه شنی
5)زیستگاه استپی در بخش اعظم کشور با پوشش گیاهی درمنه و گون و پستاندارانی مثل آهو و یوزپلنگ و....
6)زیستگاه بلوچی با گیاهان آکاسیا و کَهور و گونه خرس سیاه و سنجاب بلوچی دانسته است.
علاوه بر موارد فوق دسترسی به سواحل دریای خزر و خلیج فارس و دریای عمان و مناطقی مانند جنگل حرا در جزیره قشم نیز از جذابیت زیادی در صنعت اکوتوریسم برخوردار است. در کشور همسایه، ترکیه تنها از یک ساحل آنتالیا با جذب توریست درآمد فوق العاده کسب می کند.
ترکیه با اینکه نفت ندارد ولی درآمد سرانه هر فرد 3 برابر یک فرد ایرانی است به حدی که در سال گذشته ترکیه موجب جذب 17 میلیون توریست گردیده است. ایران با غنای گونه ای گیاهی و جانوری می تواند از محل فعالیت و جذب توریسم که بر پایه طبیعت استوار است باعث بهبود کیفیت زندگی مردم محلی گردد به اذعان بسیاری از گردشگران و متخصصان ایران سرزمین تقابل ها و تضادها است و با اختلاف ارتفاع از 27 متر تا 71/51 متر از سطح دریا، اختلاف بارندگی از 45 میلی متر تا 2000 میلی متر بارندگی اختلاف دما از 23- تا 45+ کشوری که 10 پارک ملی، 5 اثر طبیعی ملی، 26 پناهگاه زنده حیات وحش، 47 منطقه حفاظت شده، بیش از 500 گونه از پرندگان 325 گونه آبزی، 148 گونه جانوری شاخه پستانداران تمامی جاذبه های گردشگری را دارا میباشد. جای جای ایران از قلعه الموت گرفته تا دیدنیهای بوشهر، یادمانهای فیروزآباد، بناهای تخت جمشید شیراز، کتیبه بیستون کرمانشاه، سرزمین بکر و بی نظیر کهکیلویه و بویراحمد، دیدنیهای کرمان و کاشان، طبیعت سرسبز رامسر و کویرهای لوت و نمک، دیدنیهای اصفهان و یزد و همدان، دریاها و دریاچه ها، رودخانه ها و رودها، دشتهای شقایق و فصل زعفران در خراسان همه و همه میتوانند بعنوان جاذبه‏های توریستی و گردشگری مطرح و توریست های زیادی را بخود جذب نمایند و موجب رونق هر چه بیشتر صنعت اکوتوریسم و غنای اقتصاد ایران باشند.
بهرحال اصلی ترین فعالیت توریسم بر پایه طبیعت می باشد که بنا به تعریف سفری است مسئولانه به مناطقی طبیعی که حافظ محیط زیست بوده و باعث بهبود کیفیت زندگی مردم محلّی می گردد. اکوتوریسم حداقل آسیب را به طبیعت و فرهنگ منطقه وارد می کند. امروزه گل درمانی، طبیعت درمانی، موج سبز، معماری طبیعت، استفاده پایدار از منابع طبیعی همه و همه الهام از طبیعت گرفته و انسانها می روند که با الهام از طبیعت و بازنگری با طبیعت آشتی نموده و از تخریب این سرمایه گرانبها که حق تمامی نسل های گذشته، حال و آینده می باشد جلوگیری نمایند بیائید ما هم به عنوان تحصیل کرده گان علم منابع طبیعی و فرهیختگان جامعه به طبیعت و اکوتوریسم احترام گذاشته و با استفاده از مواهب طبیعی و الهی از آن لذت برده و موجبات جلوگیری از تخریب بی‏رویه آن گردیم.

 نوشته شده توسط حجازی فر

منبع:  http://www.mirjalilismj.blogfa.com

خواندن 3421 دفعه آخرین ویرایش در جمعه, 22 شهریور 1392 23:47
0
0
0
s2smodern
shahrzad MirzaAbedini

شهرزاد میرزا عابدینی

کارشناس ارشد برنامه ریزی و مدیریت جغرافیای گردشگری